NERVOZA... Kako obnoviti kuće pre zime |
Građani iz poplavljenih područja koji čekaju vaučere "ko ozebo sunce" kako bi pre kiše i snega osposobili svoje domove za život, strahuju da će neobavljena posla ući u duboku jesen pa i zimu, jer dinamika podele kartica i kupovine u prodavnicama ide daleko sporije nego što je iko očekivao!
Prema tvrdnjama brojnih stanovnika poplavljenih gradova, ali i vlasnika prodavnica građevinskog materijala koji su potpisali ugovor sa Fondom solidarnosti RS, građani koji su među prvima dobili vaučere prinuđeni su da na kupovinu i robu čekaju po dve nedelje i više, jer niko nema na stanju toliko robe koliko je potrebno za prvi krug kupovine. Oni zbog toga opravdano strahuju šta će biti kada dođu na red ostali i da li će oni koji budu među poslednjima dobili platne kartice pre snega i zime uopšte moći da se usele u svoje domove.
- Vaučer možemo koristiti samo u jednoj prodavnici u Šamcu, "Saša komercu", ali tamo moramo da se upisujemo i da čekamo na red da naručimo robu, pa da za mesec dana dobijemo šta smo naručili. Ne bih pogrešila kada bih rekla da se danas u Šamcu za vaučer ne može ništa kupiti - rekla je Radojka Kovačević iz ovog grada.
PK RS: Poziv važio mesec dana
U Privrednoj komori RS (PK RS) kažu da su im jasni problemi koji se javljaju na terenu i da je poziv za privrednike da potpišu ugovor sa Fondom solidarnosti RS bio otvoren mesec dana i da je zaključen prošle sedmice.- Jasno je da tako malo prodavnica na nekim područjima teško podmiruju potrebe, ali mi nismo nikoga mogli da nateramo da potpiše ugovor sa Fondom solidarnosti RS. Ima i drugih situacija, neispravnih kartica i terminala i drugih problema. Sve se to otklanja, a problemi se evidentiraju - kaže Aleksandra Mihajlović Bijelić iz Privredne komore RS.
U prodavnici "Saša komerc", koja prodaje građevinski materijal, instalacije, vodomaterijal i drugo što je potrebno za sanaciju, a ima potpisan ugovor sa Fondom solidarnosti RS, kažu da onaj ko se upiše danas za kupovinu platnom karticom, treba da čeka od 10 do 15 dana da bi došao na red za robu.
- Mi smo se organizovali tako da svakih sat i po do dva primamo po jednog kupca putem vaučera kojeg upišemo i odredimo mu termin kada treba da dođe sa spiskom potreba. Veliki je problem što na području Šamca i Modriče samo mi imamo govoto sve što je ljudima potrebno da bi se sanirali vodo i elektro instalacije, podovi i zidovi, pa je pritisak kupaca ogroman. Ako bi se broj ljudi sa vaučerima naglo povećao, čekalo bi se još i duže. I mi smo bili poplavljeni i trebalo nam je malo vremena da se dignemo na noge, a pojačali smo se i sa dva radnika da bi se najbolje organizovali za kupovnu vaučerima - kaže Saša Stević, vlasnik prodavnice.
Slično je i u Doboju. U ovom gradu, od osam stovarišta građevinskog materijala, ugovor sa Fondom solidarnosti RS potpisala su samo dva, pa su i oni već počeli da rade pod navalom kupaca. Vlasnik "Aprotransa" Luka Aleksić kaže da su na početku planirali da prime do 500 kupaca sa vaučerima, ali da je već sada jasno da će ih biti mnogo više, a i dolaze im građani Šamca i Modriče koji u svojim gradovima ne mogu odmah da kupe ono što im treba.
- Nismo računali da će biti ovako veliki pritisak kupaca, ali još nismo u panici i držimo se. Međutim, roba nam polako izlazi i police se prazne, građani su nestrpljivi da dođu do materijala koji im treba za sanaciju domova, a mi ne možemo da stignemo sve. I kod nas ima čekanja, nekada po celi dan, a postoji i mogućnost da se zakaže termin pa da se dođe u zakazano vreme. Znam da je u Šamcu i Modriči poprilično teško za kupovinu jer nam građani pričaju, ali ne možemo da ih odbijemo kada dođu kod nas. Traže sve, od laminata i pločica, do disperzivnih boja i alata - kaže Aleksić.
Sistem teško funkcioniše
I lokalnim organima vlasti u Šamcu jasno je da se već na startu kupovine vaučerima sistem veoma teško održava. Predrag Marinković, predsednik Skupštine opštine Šamac, kaže da niko nema toliko robe na stanju da bi sve podmirio.
- Ako uzmete u obzir da u Šamcu imamo više od 5.000 vlasnika domaćinstava koji će sa platnom karticom doći po robu za sanaciju, a na računu će imati u proseku 4.000 maraka, jasno vam je da par prodavnica neće nikako moći odjednom da obezbede 20 miliona maraka robe. Do sada smo podelili oko hiljadu kartica sa po 5.000 maraka i već imamo problem, jer par prodavnica nema pet miliona maraka vrednosti robe. Zato stimulišemo građane da se udruže pa da zajedno idu u druge gradove gde su prodavnice sa ovim materijalima kako bi brže obavili kupovinu. Veliki problem privrednicima prave ona dva meseca grejs perioda kada će Fond solidarnosti RS početi da im refundira novac i to na šest rata. To dodatno komplikuje stvar, jer treba nabaviti milione maraka vrednosti robe da bi se svi podmirili - kaže Marinković.
(IZVOR: PressRS)
Нема коментара:
Постави коментар