Unutar svih političkih partija u Srpskoj u toku je grčevita borba za visoka mesta na kompenzacionim listama, jer te pozicije praktično garantuju poslaničke mandate bez preteranog truda i bez osvojenog glasa!
Prema tvrdnjama izvora Pressa, odlično upućenog u unutarstranačka dešavanja, visoko mesto na kompenzacionoj listi može jednostavno da se kupi tako što zainteresovani kandidat na račun stranke uplati od 20.000 KM pa do više od 100.000 KM.
Ipak, naš sagovornik objašnjava da te pozicije u velikim strankama mnogo češće zauzimaju kandidati bliski stranačkom vrhu i šefu partije, dok je u manjim strankama vrh kompenzacione liste po pravilu rezervisan za stranačkog lidera.
- Javna je tajna da se kompenzacioni mandat, odnosno visoko mesto na kompenzacionoj listi može kupiti i da cena zavisi od toga o kojem nivou se radi. Za NSRS ona iznosi od 20.000 do 50.000 KM, zavisno od mesta na listi, odnosno što je viša pozicija na listi i sigurniji ulazak u skupštinu, to je i cena veća. To pravilo važi i za Parlament BiH, s tim što "početna cena" kreće od najmanje 50.000 KM, što su svi poslanici spremni da plate, jer poslanik u Parlamentu BiH za četiri godine na ime plata i ostalih prinadležnosti inkasira oko 300.000 KM - objašnjava naš sagovornik.
Hendikep manjih sredina
Prema njegovim rečima, kompenzacione liste u svim strankama izazivaju najveća trvenja i unutarstranačku borbu iz koje mnogi izađu nezadovoljni. On objašnjava da trenutno u NSRS ima poslanika koji su pre četiri godine osvojili svega po nekoliko stotina glasova, ali su u skupštinske klupe zaseli zahvaljujući visokoj poziciji na kompenzacionoj listi.
(Ne)narodni poslanici
Među poslanicima koji su u klupe NSRS ušli na osnovu kompenzacionih mandata i koje kolege u šali nazivaju "nenarodni poslanici" svakako se izdvajaju Gordana Đurić iz SNSD-a, Vojislav Gligić iz NDP-a i lider PUP-a RS Ilija Stevančević. Đurićeva je 2010. godine osvojila najmanje glasova na listi SNSD-a u banjalučkoj izbornoj jedinici, ali je na osnovu kompenzacionog mandata zasela u poslaničke klupe, dok su Gligić i Stevančević osvojili svega po nekoliko stotina glasova, ali su preko kompenzacione liste dobili mandate.Lider PUP-a RS Ilija Stevančević obezbedio je mandat i pre ovogodišnjih oktobarskih izbora, jer je kao koalicioni partner SDS-a dobio visoko mesto na kompenzacionoj listi, koje mu praktično garantuje još jedan četvorogodišnji period u NSRS.
- Međutim, ima i situacija da stranka visokim mestom na kompenzacionoj listi nagradi kandidata iz manje sredine. Pošto najveći broj kandidata većinu glasova osvaja u svom mestu stanovanja, oni koji dolaze iz manjih sredina u startu su hendikepirani, jer ne mogu da obezbede dovoljnu podršku da pariraju kolegama iz većih sredina, pa ih zbog toga stranka nagradi kompenzacionim mandatom - objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da se nedavno unutar Socijalističke partije javila kvalitetna ideja kada je reč o dodeli kompenzacionih mandata, ali ističe da je tu zamisao ipak teško sprovesti u delo.
Komplikovan poduhvat
- Ideja je da se kompenzacioni mandati koje osvoji stranka ne dele od prvog na kompenzacionoj listi, već na osnovu osvojenih glasova. Drugim rečima, predlagano je da, ako stranka osvoji, recimo, tri kompenzaciona mandata, da oni ne pripadaju prvoj trojici kandidata na kompenzacionoj listi, već kandidatima koji su procentualno osvojili najviše glasova, bez obzira na na to kojem se mestu nalaze na kompenzacionoj listi. Međutim, to bi podrazumevalo potpisivanje posebnih ugovora sa svim kandidatima, odnosno izjava da pristaju na to, što je opet pravno veoma upitno, tako da se od toga odustalo - kaže naš sagovornik.
Niko od poslanika u NSRS nije želeo javno da prizna da postoji unutarstranačka trgovina mandatima, odnosno mestima na kompenzacionoj listi, ali niko od njih nije ni demantovao da se to radi.
Politički analitičar iz Banjaluke Gostimir Popović kaže da izborni proces u BiH ima niz nedostataka, ističući da je jedan od njih i način podele kompenzacionih mandata.
- Zahvaljujući kompenzaciji, u parlamentima širom BiH sede ljudi koji nemaju nikakve šanse da na redovnim izborima osvoje mandat. To samo opravdava sumnje da postoji klasična kupoprodaja mandata, što svakako osiromašuje kvalitet rada zakonodavnih tela i zakonskih rešenja - kaže Popović.
(IZVOR: PressRS)
Нема коментара:
Постави коментар